blog-01

Güvenliğinize Katkı Sağlayacak Faydalı Linkler

Güvenliğinize Katkı Sağlayacak Faydalı Linkler

Şifrelerinizin uzun veya karmaşık olması gerektiğini elbet biliyorsunuzdur. Peki şifrelerinizin kırılma süresini veya gücündeki eksiklikleri öğrenmek ister misiniz? Veya hacker’lar tarafından ele geçirilmiş bir sitede mail hesabınızın ve o siteye ait şifrenizin sızdırılıp sızdırılmadığını… O halde okumaya devam ediniz.

Kırılamaz şifre yoktur. Belki sadece yeterli süre yoktur… Aşağıda paylaştığımız linkleri ziyaret ederek durumunuzu daha net öğrenebilirsiniz.

Şifrenizin tahmini kırılabilme süresini öğrenmek için aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz. Şifrenizi veya benzerini girerek, formu onaylamadan kırılaibilme süresi hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://howsecureismypassword.net/

Şifrenizin güç skorunu aşağıdaki siteyi ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Yine şifrenizi veya benzerini girerek, formu onaylamadan güç skorunu görerek eksikliklerini giderebilirsiniz.

https://www.uic.edu/apps/strong-password/

Mail hesabınızı ve ilgili sitede kullandığınız bir şifrenizin hacker’ların elinde olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz. Mail adresinizi girerek sızdırılıp sızdırılmadığını öğrenebilirisiniz. Eğer sızdırıldıysa hemen şifrenizi değiştiriniz.

https://haveibeenpwned.com/